معرفی و ویژگیهای آلومینیوم

آلومینیوم فلزی است به رنگ سفید نقره ای با نقطه ذوب 658 درجه سانتیگراد با علامت اختصاری AL و دارای وزن مخصوص 2.7 گرم بر سانتی متر مکعب که در مقایسه با قلع (حدود 7.1 ) ، فولاد (7.8)، مس (8.9) و طلا (19.3) سبک محسوب می شود. آلومینیوم بعد از فولاد تقریبا پر مصرف ترین فلز بوده و حجم تولید آن بیشتر از حجم تولید کلیه فلزات غیر آهنی است. آلومینیوم و آلیاژهای آن نقش تعیین کننده ای در صنعت معاصر دارند.

مجموعه ویژگیهای خاص این فلز بسیار نادر وغیر قابل جایگزینی است و عمده خواص آن بشرح ذیل می باشد:

آلومینیوم فلزی است سبک بطوریکه یک متر مربع از ورق آلومینیومی به ضخامت یک میلیمتر معادل 2.7 کیلوگرم وزن دارد درصورتیکه وزن چنین ورقی از جنس فولاد 7.8 کیلوگرم و از جنس مس 8.9 کیلوگرم می باشد. سبک بودن آلومینیوم سبب شده با وجود بالا بودن قیمت آن در مقایسه با فولاد رقیب مناسبی در مقابل آن محسوب شود. جرثقیلها، پلها، اجزا کشتیها و ساختمانهای پیش ساخته آلومینیومی را می توان در محل کارخانه ساخت و به آسانی به محل مونتاژ حمل نمود. این فلز دارای قابلیت شکل پذیری ، چکش کاری (فورجینگ )، فشار کاری (اکستروژن)، چین دادن ، شیار دار کردن، لبه دادن، حک کردن، خم کاری، پرداخت و حتی نورد می باشد. همچنین از نظر حرارتی و الکتریکی هادی بسیار مناسبی بوده و قابلیت هدایت حرارتی آن 4 برابر فولاد است. یک کیلوگرم آلومینیوم خالص در مقایسه با یک کیلوگرم مس میتواند دو برابر انرژی الکتریکی حمل کرده و به همین دلیل وزن هادیهای آلومینیومی درحدود نصف هادیهای مسی است. آلومینیوم استحکام بالایی داشته و برخی از آلیاژهای آن از نظر استحکام قابل مقایسه با فولادهای ساختمانی می باشند این فلز در مقابل خوردگی هوا و بسیاری مواد شیمیایی مقاوم بوده و میتوان از طریق کلیه روشهای معمولی جوشکاری، لحیم کاری، چسب کاری و پرچکاری روی این فلز کار کرد.

 

آلومینیوم فلز مهمی است که بدون آن دنیای صنعتی امروز غیر قابل تصور بوده و این گویای نقش تعیین کننده استراتژیک این فلز می باشد. در این زمان که بشر نگران استفاده نامعقول از منابع مواد خام و انرژی است همه این منابع باید در راهی بکارگرفته شوند که از نظر اقتصادی و سیاسی معقول باشد بویژه آنکه زمان زیادی تا تمام شدن معادن شناخته شده این مواد باقی نمانده است. در هر حال بکارگیری فرآیندهای صحیح درتولید قطعات و محصولات آلومینیومی شرط اولیه و اصلی خصوصیات ویژه این فلز می باشد.

آلومینیوم (AL) با مصارفی متعدد از مواد اساسی و ضروری در اقتصاد پویای جهان بشمار می آید. استحکام، رسانایی، مقاومت در برابر خوردگی، قابلیت بازایابی و سبک بودن این فلز آن را برای رفع نیازهای متنوع و به لحاظ فناوری پیچیده دنیای امروز کاملا مناسب می سازد. از همه مهمتر آلومینیوم را می توان در کره خاکی که همه روزه حساسیتی بیشتر می یابد ماده ای برخوردار از بالاترین پایداری محیطی به شمار آورد. این فلز می تواند فقط با 5 درصد از انرژی اولیه بازیافت شود. آلومینیوم بازیافت شده کیفیتی مشابه آلومینیوم اولیه دارد. در حال حاضر آلومینیوم در تولید لوازم خانگی، درب و پنجره، نمای ساختمانها، پل، کشتی، هواپیما، اتومبیل، ماشین آلات، صنایع هوا فضا، صنایع نظامی، برق و … به کار می رود.